سازه ماکارونی

سازه ماکارونی چیست ؟

سازه های ماکارونی یکی از شاخه های جذاب بین پروژه های دانش آموزی می باشد که تلفیقی از علوم فنی و مهندسی گوناگون مانند فیزیک ،ریاضی و هندسه است. در این گرایش دانش آموزان به جای استفاده از فولاد و بتن جهت ساخت سازه، از ماکارونی به عنوان جایگزینی ارزان و با رفتاری شبیه، استفاده می کنند. و سپس برای آزمایش طرح و قدرت ساخت، آن را بارگذاری کرده و راندمان حاصل از تقسیم وزن تحملی به وزن سازه را محاسبه می کنند. راندمان بیشتر نشان از توان بالاتر و برتری سازه دارد.
معرفی برخی از انواع سازه ماکارونی :

سازه های فشاری :

نوعی پل با دهانه كوتاه ، كه اكثر اعضای آن در فشار می باشند . از مزیت های این رشته از مسابقات طراحی اعضای فشاری و بررسی پدیده كمانش در آنها می باشد .
دراین نوع از سازه های ماكارونی ، هدف طراحی جرثقیلهایی است كه بر روی برجهای بلند به كار گرفته می شوند .این سازه ها باید قادر باشند با داشتن ارتفاع معین شعاع خاصی را تحت پوشش قرار دهند .
پل با بار متمركز :
این سازه از به هم پیوستن دو خرپای دوبعدی به وجود می آید و بارگذاری از وسط دهانه صورت می گیرد .این نوع پل هر سه نوع عضو فشاری ، كششی و خمشی را دارا می باشد .
پل با بار گسترده :
پل به شكل ظاهری خرپا می باشد ، كه بارگذاری به صورت گسترده و یكنواخت در تمام طول دهانه صورت می گیرد . در عمل می توان چنین فرض كرد كه تمام وسایل نقلیه به دلیل ترافیك به صورت ثابت بر روی پل قرار گرفته اند .
پل با بار متحرك :
این نوع از سازه ماكارونی در واقع پیشرفته ترین و كامل ترین حالت از سازه ها می باشد ، كه در آن طراحان اقدام به طراحی یك پل واقعی می كنند .بار قرار گرفته بر روی پل به صورت متحرك می باشد ، كه این امر با عبور دادن یك وسیله نقلیه كوچك با سرعت معین ، كه بر روی آن وزنه قرار داده می شود ، صورت می گیرد

اهداف دوره :

  • آشنایی دانش اموزان با مفاهیم بنیادی فیزیک – ( نیرو و بردارها و … )
  • تقویت مهارت های عملی دانش آموزان
  • تقویت حس مشارکت و کار گروهی در دانش آموزان
  • شرکت در مسابقات منطقه ای – استانی – کشوری – جهانی
  • مناسب برای بازه ی سنی ۱۰ تا ۱۶ سال